Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Gymnázium a SPŠEI míří na Island (projekt EHP-CZ-MOP-3-008)


Se zahájením nového školního roku navázalo  Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky  ve Frenštátě pod Radhoštěm spolupráci na projektu s názvem Food for Thought se střední školou Fjölbrautaskóla Snæfellinga z Islandu. Projekt EHP-CZ-MOP-3-008 získal grant ve výši 1 726 140 Kč z Fondů EHP 2014-2021, programu Vzdělávání, které jsou financované Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem. Program Vzdělávání podporuje projekty zaměřené na spolupráci škol a dalších vzdělávacích institucí, které vedou k modernizaci a inovaci výuky. Součástí tohoto programu jsou i projekty mobilit, do kterých se zapojila naše škola a které nám umožní nejen spolupracovat, v období od září 2021 do srpna 2022, s naší partnerskou školou, ale  i absolvovat krátkodobou studijní návštěvu na Islandu. Studenti se tak seznámí se svými zahraničními spolužáky, s  odlišným prostředím, kulturou a výukou. Ještě předtím  však několik studentů a učitelů z Islandu navštíví naši školu.

Náš projekt je zaměřen na konzumaci zdravých potravin. Cílem projektu je zlepšit dovednosti a kompetence žáků v oblasti zdravé výživy, umožnit spolupracujícím studentům  porozumět důležitosti zdravého stravování s ohledem na podporu konzumace lokálně pěstovaných zdravých farmářských produktů a zachování místní potravinové kultury. Mimo jiné doufáme, že studenti objeví zapomenuté tradiční a zdravé recepty našich babiček, zamyslí se nad svým způsobem stravování, provedou průzkum stravovacích návyků mezi spolužáky, seznámí se s některými pěstiteli ovoce a zeleniny, či drobnými producenty lokálních zdravých potravin a uvědomí si, že mohou konzumovat potraviny, které nemusejí cestovat přes půlku světa.

Projektovým jazykem je angličtina, což umožní studentům zapojeným do projektu využít svých dosavadních jazykových znalostí v praxi. Při práci upotřebí také své dovednosti v oblasti zpracování informací na počítači, tvorbě prezentací, videí a v neposlední řadě finálního produktu – publikace, která bude opatřena QR kódy s odkazy na některé výstupy projektové spolupráce.

Nejen v současné době, době virové infekce covid-19,  vědci zdůrazňují důležitost konzumace zdravé stravy. My učitelé jsme si vědomi, že existuje vztah mezi výživou a zdravím a projekt podle nás nabízí vhodný způsob, jak význam zdravého životního stylu žákům zprostředkovat.

 

Mgr. Romana Petrová

Za obsah článku ručí výhradně autor.

eea-grants-4x