Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Elektrizující odpoledne aneb Den poezie Pod proudem

Dne 10. listopadu 2015 se v prostorách školy již po páté konala kulturní akce ke Dni poezie. Tímto knižním svátkem si pravidelně připomínáme narození Karla Hynka Máchy, básníka všemi občany českými obdivovaného.

Festival se zpravidla pořádá na začátku listopadu a letošní ročník nebyl výjimkou. Ústřední myšlenkou celého projektu je zažehnout v lidech alespoň jiskřičku zájmu o literaturu, vlastní tvorbu nebo obyčejné čtení pro radost. Po celé České republice jsou organizovány literární dílny, sezení, přednášky nebo tvůrčí psaní.

Frenštátské gymnázium se již pátým rokem účastní této resuscitace poezie a ke kormidlu se každoročně staví paní profesorka Markéta Bednarzová. Letos vybrala to nejlepší z vlastní tvorby studentů a při slunném úterním odpoledni zorganizovala krátké čtení ve výtvarném ateliéru školy. Velké zastoupení v programu měla báseň Jacqua Préverta Snídaně, kterou se inspirovali hned dva aktéři. Nejprve jsme si ji poslechli v původní formě, poté jako krátkou povídku o krizi dlouholetého manželství a naposledy v dramatickém dramatu nynějších maturantů; těch se zde sešlo hned několik. Mimo Francii bylo zdrojem inspirace také Japonsko, a to pro mladíka, jenž se zdatně popasoval s tématy, jako je mladá láska, osamělost či ztráta bližních. Svým příběhem zaujal většinu posluchačů. Spolu s ním se zde představily i tři slečny, všechny z nižšího stupně.

Ostatní tvorbu zastoupily alegorické básně, fantaskní příběhy, povídka se zamyšlením o existenci strážného anděla a na úplný závěr halloweenský příběh. Ten zvesela ukončil celé úterní pásmo. Doufám, že v příštím roce se ku stejné příležitosti sejde ještě víc nadšenců pro věc než letos.

Karolína Šugarová, IV.B