Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem

Logo kraje

Matematici dobyli Bern

Již po šestnácté se letos konala Středoevropská matematická olympiáda MEMO 2022. Trvala týden, od 25. do 31. srpna 2022, a účastníci z celkem desíti evropských zemí včetně České republiky se tentokrát setkali v hlavním městě Švýcarska, v Bernu. Jedním z členů českého týmu byl právě žák naší školy Ondřej Trinkewitz z třídy 8. A, kterému jsem položila několik otázek:

  • Jak soutěž probíhala?

Soutěže se účastnily šestičlenné týmy z těchto deseti evropských zemí: Německo, Chorvatsko, Litva, Rakousko, Polsko, Slovinsko, Česko, Maďarsko, Slovensko a Švýcarsko. Týmy spolupracovaly s celkem 20 týmovými vedoucími a jejich zástupci. Soutěžilo se v sobotu a v neděli dopoledne, a to první den jako jednotlivci a druhý den jako týmy. Úlohy obsahovaly problémy ze čtyř odvětví matematiky: algebry, kombinatoriky, geometrie a teorie čísel. Příklady, které byly vybrány, nebyly špatné a jejich řešení mě docela bavilo.

  • Co této olympiádě předcházelo?

První kolo olympiády probíhalo ve škole a úspěšní řešitelé postoupili do krajského a poté do celostátního kola. Následovalo soustředění v Kostelci nad Černými lesy, které jsme trávili řešením různých matematických úloh a odkud bylo vybráno šest studentů, kteří vytvořili tým pro MEMO 2022.

  • Jak jste trávili dny, kdy se nesoutěžilo?

Den po příjezdu proběhl zahajovací ceremoniál. Odpoledne jsme měli vždy volná a trávili jsme je nejčastěji objevováním města a okolí. Někteří se také věnovali hraní společenských her, přípravám na soutěž nebo seznamování se s ostatními lidmi. Pondělí jsme strávili v lese u vody hraním karetních her, užíváním si přírody, opékáním nebo jsme měli možnost vyzkoušet si výrobu čokolády krok za krokem. Další den ráno nás autobusy zavezly k jezeru Thunersee, po kterém jsme se přeplavili lodí a užívali si dechberoucí výhledy na hory i jezero. Po obědě na vrcholu jedné z hor jsme jeli lanovkou dolů. Olympiáda byla oficiálně ukončena večerním vyhlášením výsledků a ceremoniálem.

  • Jak jste obstáli v evropské konkurenci?

Jako tým jsme skončili na sedmém místě s počtem 27 bodů. Za jednotlivce jsem se spolu s dalšími třemi soutěžícími umístil na 24. až 27. místě ze šedesáti zúčastněných a všichni jsme obdrželi bronzovou cenu. Z týmů zvítězilo Polsko s 56 body z celkových 64 bodů a nejúspěšnější řešitelkou byla R. Wagener z Německa, která vyřešila správně všechny úlohy a získala úctyhodný plný počet bodů.

  • Jaké jsou tvé dojmy z uplynulé soutěže?

Soutěže MEMO jsem se účastnil už podruhé a ani tentokrát mě nezklamala. Na atmosféru, celou olympiádu, Poláky, se kterými jsme sdíleli pokoj, na Slováky, s nimiž jsme trávili hodně času, a také na ostatní účastníky budu rád vzpomínat.

Eliška Babincová, 8.A