Gymnázium a Střední průmyslová škola elektrotechniky a informatiky,
Frenštát pod Radhoštěm je
příspěvkovou organizací zřizovanou Moravskoslezským krajem
Ve dnech 1. – 10. 9. 2017 se 45 žáků gymnázia a 1 žák SPŠEI, převážně z řad IV. ročníků, zúčastnilo již tradiční každoroční zahraniční geografické exkurze. Tato akce pořádaná geografy školy ve spolupráci s CK Ing. Wisnar je součástí rozšířené výuky předmětu regionální geografie Evropy. V letošním roce účastníci exkurze navštívili dvě skandinávské země, Norsko a Dánsko. Doplnili si a rozšířili si své poznatky z jednotlivých oborů fyzické a socioekonomické geografie daného ragionu. Za zvláště cenné lze považovat „osobní setkání“ s četnými vodopády, fjordy, pevninským ledovcem, fjeldy, kary, morénami a dalšími přírodními výtvory. Program desítidenní zahraniční geografické exkurze byl velmi náročný a pestrý. (fotogalerie - autoři: Petr Prášek, Lukáš Koleno - VIII.A, článek1, článek2)
Podrobný program exkurze:
1. den: odjezd večer, noční přejezd Polskem a Německem.
2. den: brzy ráno trajekt Rostock-Gedser, přejezd do Kodaně, dánského hlavního města. Příjezd dopoledne, procházka centrem: Tivoli, Carlberg NyGlypotek, Christianborg, Storgata, katedrála, univerzita, kostel sv.Trojice, Rosenborg, přístav Nyhavn, královský palác Amalienborg, Malá mořská víla. Večer odjezd do Helsingoru (Hamletův hrad), plavba přes Oresundskou úžinu, trajektem do Švédska, přejezd do Norska.
3. den: ráno příjezd do Oslo, prohlídka centra: Slott, Karl-Johann gate, radnice, hrad Akerhus, Storgata, Vigelandův park, musea Drakkar, Kon-Tiki, Fram, areál zimních sportů na Hollmenkollenu, bytování, nocleh.
4. den: kolem jezera Mjosa, Gjøvik – hokejová hala ve skále, návštěva Lillehammeru, město a olympijská sportoviště (haly a můstky), zastávka v Ringebu – typický dřevěný (tzv. sloupový kostelík), přes Dombas, jízda údolím Romsdalen bohatým na peřeje a vodopády, zastávka pod Trolí stěnou, Andalsnes, nocleh.
5. den: výjezd jedenácti serpentinami Trolí cesty (pauzy na vyhlídkách), plavba Linge-Eisdal, hory. Cestou orlů, sjezd do Geirangeru. Fakultativně plavba po Geirangerfjordu, s výhledy na vodopády Sedm sester, Nápadník, Závoj,… Výjezd serpentinami na Utsiken - vyhlídka císaře Viléma II., skalní převis nad fjordem a pak k Djupashyttavattn, jezeru v 1020 m n.m. a odtud serpentinami na horu Dalsnibba, (1470m)., odkud je jedinečná vyhlídka na hory středního Norska. Nocleh (Lom).
6. den: ráno přejezd přes Jotunheimen, odtud procházka ke splazu Nigardsbree největšího norského pevninského ledovce Jostalbreen. Odpoledne jízda horami, serpentinami a údolími k Sognefjordu, největšímu fjordu v Norsku. Plavba na jeho jižní břeh. Přejezd přes hory krajem Sogn og Fjordane, zastávka u kaskádového vodopádu Tvindefoss, odpoledne příjezd do přístavního města Bergenu. Ubytování, nocleh.
7. den: celodenní prohlídka Bergenu. Výjezd lanovkou na vyhlídku Ulriken 643 m. Procházka centrem po nábřeží Bryggen s hanzovními domy až ke hradu, rybí trh, katedrála, Grieghalle, mořské akvárium, vyhlídka Floyen, kam vede zubačka. K večeru odjezd směr Voss, noční přejezd na jih kolem Hardangerfjordu.
8. den: ráno příjezd k Lysefjordu. Výstup turistickou cestou (cca 4h tam i zpět) na 597m vysokou skalní stěnu Preikestolen “Kazatelnu“, která se kolmo tyčí nad vodami Lysefjordu. Nádherná vyhlídka nemající jen tak obdoby! Odpoledne odjezd kolem Stavangeru na nocleh do Kristiandsandu, města založeném na pravidelném půdorysu Kristianem IV. Dánským. Nocleh.
9. den: plavba trajektem do dánského Hirsthalsu, přejezd Jutským poloostrovem do Německa, krátká prohlídka Hamburku nebo Berlína.
10. den: návrat do ČR v časných ranních hodinách.
Autor: Mgr. René Gráf
Rubrika: Geografie
Téma: Geografické exkurze